Po prostu Świat
strona Piotra Pogorzelskiego
O mnie
Jestem autorem podcastu Po prostu Wschód, współpracownikiem portalu Biełsat po polsku i byłym dziennikarzem Polskiego Radia. Byłem korespondentem w Kijowie od 1 marca 2006 roku do 31 lipca 2015.
Urodziłem się w Warszawie w 1977 roku. W 2000 roku ukończyłem Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później – dwuletnie magisterskie Studia Wschodnie na tej samej uczelni poświęcone państwom byłego ZSRR. Od 2000 roku w Polskim Radiu, w Informacyjnej Agencji Radiowej. Pracując w Warszawie zajmowałem się, między innymi, tematyką międzynarodową, czasowo zastępowałem korespondentów w Mińsku, Moskwie i Kijowie. Od 2006 roku w ukraińskiej stolicy na stałe byłem przedstawicielem Polskiego Radia. Publikowałem regularnie w dwumiesięczniku Nowa Europa Wschodnia. Pracując na Ukrainie starałem się, jak najwięcej podróżować, aby zobaczyć, jak wygląda życie zwykłych Ukraińców w różnych rejonach tego ogromnego państwa. Objeździłem właściwie całą Ukrainę: od Doniecka do Użgorodu i od Czernichowa do Sewastopola. Relacjonowałem tak ważne wydarzenia, jak Euro 2012, rewolucję godności oraz wojnę na wschodzie Ukrainy i aneksję Krymu.
Opublikowałem 3 książki: "Ukraina. Niezwykli ludzie w niezwykłych czasach" (2015), Barszcz Ukraiński (2013, książka zdobyła nagrodę Ambasador Nowej Europy (2015), przyznawaną przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku), 2012 porad na Euro. Czyli jak pojechać na Ukrainę i trafić gdzie trzeba (2012). Więcej o książkach można przeczytać tutaj.
Po powrocie do Polski pracowałem w Informacyjnej Agencji Radiowej, a potem w Naczelnej Redakcji Publicystki Międzynarodowej. Prowadziłem audycje w Jedynce, Dwójce oraz Polskim Radiu 24. Nadal zajmowałem się przede wszystkim państwami byłego Związku Radzieckiego. Odwiedziłem kilkukrotnie Kazachstan, Białoruś, Rosję oraz Uzbekistan i Kirgistan. Relacjonowałem także wydarzenia na Węgrzech, między innymi, wybory parlamentarne (2018) oraz do Parlamentu Europejskiego (2019).